Jak si vybrat svíčku?

Výrobci svíček se předhánějí a přinášejí neustále nové vůně, barvy, tvary i typy balení. Mnohé už znáte, ale po podrobnějším zkoumání určitě narazíte i na zajímavé druhy, o jejichž existenci jste neměli dosud ani tušení. Před nákupem se seznamte také s jednotlivými materiály, parametry a také se zásadami správného a hlavně bezpečného používání.

Svíčka ve skle se stává standardním dekorativním doplňkem každé domácnosti

Na co se zaměřit při výběru

Způsob využití

S pomocí svíček si můžete doma posvítit při výpadku proudu, použít je jako dekoraci nebo k vytvoření příjemné atmosféry a provonění bytu. Během Vánoc a Velikonoc slouží svíčky k uctění křesťanských tradic. Zapálením hřbitovní svíčky na hrobě dáváte zesnulým symbolicky vědět, že na ně vzpomínáte. A během večerního posezení na zahradě zase oceníte repelentní svíčku, která odpudí komáry a jiný obtížný hmyz. 

Svíčky na dort využijete pouze při narozeninových oslavách

Doba hoření

Doba hoření se udává v hodinách a informuje vás, jak dlouho bude svíčka hořet. Informaci o době hoření naleznete vždy minimálně přímo na produktu. Velké svíčky nabízí až 150 a více hodin hoření, na druhém konci spektra jsou malé čajové a plovoucí svíčky, které hoří zhruba 4 hodiny a menší svíčky s dobou hoření kratší než 35 hodin.

Design 

Svíčka může také posloužit jako efektní dekorační prvek v bytě. Na výběr máte různé tvary, barvy, plastické vzory i styly, přírodní svíčky z včelího vosku nebo gelové svíčky ve výrazných barvách s vnitřním dekorem. Zajímavý efekt vytvoří během hoření svíčky s více knoty nebo ty s dřevěným knotem, který výrazně zvětší plamen, a navíc hoření doprovází uklidňující zvuk praskání dřeva, což připomíná oheň v krbu.

Zajímavými tvary se hemží především vánoční svíčky

Rozměry a váha

Mezi svíčkami je velký rozdíl v rozměrech i hmotnosti. Ty největší váží více než 623 g a měří více než 17,5 cm na výšku. Naopak malé plovoucí nebo čajové svíčky jsou vysoké jen pár centimetrů a mají hmotnost jen několik málo gramů.

Druhy svíček dle velikosti a vlastností

  • Čajové svíčky jsou v malých hliníkových nebo skleněných nádobách. Čajové se jim říká proto, že jejich původním účelem byl ohřev jídla nebo čaje na nahřívacím vařiči. Dnes se používají do svícnů, luceren, aromalamp a k samostatnému svícení. Pro vytvoření intimní atmosféry je potřeba zapálit více čajových svíček najednou.
Pro čajové svíčky je potřeba pořídit i kalíšek, aby nedošlo k rozlití vosku

Čajové svíčky se hodí také ke spoustě kreativních činností. Využijete je například při tvorbě velikonoční výzdoby, konkrétně při barvení vajíček voskovkami.

  • Votivní svíčky jsou menší a levnější variantou velkých svíček ve skleněných nebo keramických nádobách. U vonných variant se hodí ke zkoušení nových vůní. Votivní svíčky se během hoření roztékají, a proto k jejich pálení potřebujete svícen, v němž vyhoří úplně, a odpadne vám starost s čištěním. Prodávají se většinou v celých setech s různými vůněmi. Pro zajímavý vonný efekt je dobré zapálit více votivních svíček najednou.
Votivní svíčky vytvoří při roztékání vosku krásný dekorativní efekt
  • Repelentní svíčky většinou obsahují výrazné aroma citronelly, která odpuzuje komáry a jiný obtížný hmyz. Hodí se jen pro venkovní použití – na terasy, zahrady a všude tam, kde si chcete užít večerní posezení bez komárů. Kromě citronelly odpuzují hmyz i svíčky s vůní máty, borovice nebo eukalyptu.

  • Vonné svíčky navozují příjemnou atmosféru nejen plamínkem, ale také vůní, jež se uvolňuje během hoření. Vůně mohou být jak syntetického, tak přírodního původu.

Typy vůní

Vůní je na trhu nepřeberné množství, na své si přijde jak milovník kořeněných a dřevitých tónů, tak zastánce svěžích, citrusových či ovocných vůní. Oblíbené jsou také jemné květinové a bylinné vůně. Hřejivou atmosféru dodávají svíčky, které voní po jídle a koření, například po hnědém cukru, po čokoládě nebo třeba po kávě. Kromě jednodruhových vůní můžete vybírat z mnoha různorodých kombinací. Pokud nemáte vůni vyzkoušenou, pořiďte si raději menší svíčku a otestujte si ji. Kombinace vůní, která zní v popisu produktu lákavě, vám nemusí v reálu vonět.

  • Adventní svíčky najdete najdete na trhu v čistě bílé, stříbrné nebo červené barvě. Jedná se o svíčky na tradiční adventní věnec.

3 adventní svíčky by měly být podle tradic ve fialové barvě, která symbolizuje noblesu, důstojnost, rozjímání a hlavně pokání. Čtvrtá by měla být v barvě růžové – ta symbolizovala barvu kněžského roucha.

Adventní svíčky v tradičních vánočních barvách
  • Vánoční svíčky jsou ve tvarech stromečků, sobů nebo třeba hvězd, jejichž primárním úkolem je dekorace domácnosti a štědrovečerního stolu. Za vánoční svíčky můžeme považovat i ty s vůní jehličí, skořice, jablíček, citrusů, perníčků, rozinek nebo třeba kandovaného ovoce. Svíčky můžeme umístit i na vánoční stromeček, vzhledem k bezpečnosti je ale rozhodně lepší na stromeček umístit klasická LED světýlka.
Vánoční svíčky v tradičních tvarech, jako je stromeček, většinou schováváme jako dekoraci
  • LED svíčky na první pohled připomínají klasické svíčky v různých tvarech. Pomáhají vytvořit příjemnou atmosféru bez rizika požáru a jsou poháněny výměnnými bateriemi, buď klasickými tužkovými, nebo knoflíkovými. U některých modelů lze měnit i barvy svíček pomocí dálkového ovladače.
LED svíčky na první pohled připomínají svíčky klasické, jsou však mnohem bezpečnější

Složení

Přírodní vosk

Může být jak rostlinného (palmový, sójový), tak živočišného původu (včelí).

  • Včelí vosk vzniká metabolickou přeměnou pylu a medu v těle včel. Během hoření se uvolňuje příjemná medová vůně.

  • Sójový vosk se vyrábí ze sóji, hoří delší dobu a při nižších teplotách než parafín. Má čisté spalování a nízké smršťování, takže po ztuhnutí je povrch hladiny svíčky rovný. Neobsahuje parabeny, konzervační látky ani barviva. 

  • Palmový vosk se vyrábí z palmového oleje a má na rozdíl od ostatních krystalickou strukturu, připomíná námrazu na oknech. 

Parafín

Je nejlevnějším a také nejčastěji používaným materiálem pro výrobu svíček a vzniká jako vedlejší produkt při destilaci ropy. Na výrobu svíček se používá parafín s obsahem oleje do 2 %. Kvalita svíček z parafínu záleží na jeho čistotě. Ale i nejkvalitnější svíčky z parafínu mohou po delším hoření v uzavřené místnosti způsobit bolesti hlavy. Během hoření i po něm důkladně vyvětrejte.

Gelové svíčky

Bývají nality ve skleněných nádobách, v nichž jsou naaranžovány dekorativní prvky, jako jsou třeba mušle, sklíčka nebo jiné dekorace. Obecně však platí, že by neměly být hořlavé. Svíčkový gel může být čirý nebo barevný.

Aromata

Všechny typy svíček mohou být aromatizované, a to pomocí přírodních, nebo syntetických aromat. Obecně příjemnější jsou přírodní esenciální oleje. U kvalitnějších svíček se na obalu dozvíte složení vůně (hlava, srdce, základ), podobně jako u parfému. Levnější typy vám jen nastíní, jakou vůni máte očekávat.

Velikonoční svíčky bývají opatřené veselými jarními motivy

Rady a tipy

Bezpečné používání svíčky 

  1. Svíčku umístěte na rovný, nehořlavý povrch
  2. Ujistěte se, že je zvolená podložka stabilní a nepřevrhne se. 
  3. Odstraňte z okolí svíčky hořlavé a těkavé látky. Dejte pozor také na záclony, závěsy a listy rostlin, které by mohl rozhoupat průvan, a dostat je tak do kontaktu s plamenem. 
  4. Svíčku umístěte mimo dosah domácích zvířat a dětí a mějte ji během celé doby hoření pod dohledem.

Jak poznat kvalitní svíčku

Kvalita se mnohdy promítá do ceny. Podezřele levné parafínové svíčky asi nebudou z nejčistšího parafínu a mohou způsobit bolesti hlavy, protože se z nich během hoření uvolňuje benzen a oxid uhličitý. Nejkvalitnější jsou svíčky ze sójového nebo včelího vosku. Pochází z trvale udržitelných zdrojů a nejsou zdraví škodlivé. A navíc sójový vosk hoří až o 50 % déle než parafín. 

Může se hodit

Ke svíčkám se můžou hodit svícny, aroma lampy a vonné oleje.

Jak se svíčkou zacházet

Abyste si svíčku vychutnali naplno, měli byste dodržovat několik zásad.

  • Knot svíčky by měl být dlouhý 3–5 mm. Pokud je delší, zastřihněte ho.

  • Svíčku po 4 hodinách hoření sfoukněte, vyvětrejte, dejte jí alespoň 2hodinovou pauzu a až pak znovu zapalte. 

  • Po zapálení svíčky si dejte záležet na tom, aby se její povrch rovnoměrně roztopil a vytvořila se vosková hladina. Díky tomu se vypálí rovnoměrně, bez nežádoucího tunelu.

  • Pokud svíčka čadí, je na vině pravděpodobně dlouhý knot. Svíčku uhaste a zastřihněte ho.

  • Jestliže máte pocit, že vás bolí hlava nebo že je vůně až příliš silná, svíčku zhasněte a vyvětrejte. Některé svíčky jsou příliš intenzivní nebo se zvýší koncentrace spalin a vůně v uzavřené místnosti natolik, až je to nepříjemné.

Svíčka ja​ko dárek

Svíčka je také velice vhodným dárkem. Vybírejte ji podle vkusu a interiéru obdarovaného. S vonnou svíčkou je to podobné jako s parfémem – to, co voní jednomu, nemusí vonět jinému. Pokud už se pro vonnou svíčku rozhodnete, sáhněte raději po méně výrazných vůních. U svíček, jimiž chcete někoho obdarovat, se zaměřte také na balení a vzhled. Kvalitnější modely mohou být zabaleny ve vkusných papírových krabičkách nebo dózách.

Další užitečné články

Co je hygge? Kdy začíná advent O významu barev svíček na adventním věnci